Siatki centylowe rozwoju dziecka

Siatki centylowe rozwoju dziecka
Przebieg rozwoju fizycznego dziecka jest czułym miernikiem stanu jego zdrowia, dlatego też ocena rozwoju fizycznego została uznana za jeden z ważnych elementów badania lekarskiego. W badaniach podstawowych oraz w bilansach zdrowia w celu oceny prawidłowości rozwoju posługujemy się pomiarami wysokości ciała, masy ciała oraz obwodu głowy i czasami obwodu klatki piersiowej.

Przez porównanie wielkości badanych cech dziecka z danymi z siatki można stwierdzić czy odpowiadają one normie lub jak duże jest przyspieszenie bądź opóźnienie rozwoju dziecka. Opóźnienie bądź przyspieszenie można określić w miesiącach sprawdzając na siatce jakiemu wiekowi odpowiada badana cecha.

Najprostszą metodą oceny rozwoju fizycznego dziecka jest porównanie otrzymanych wyników z normami przedstawionymi w postaci siatek centylowych.

W siatce centylowej na osi poziomej naniesiony jest wiek dziecka w miesiącach lub latach, a na osi pionowej zaznaczona badana cecha (waga, wzrost, obwód głowy dziecka). Na siatce zaznaczonych jest kilka linii oznaczających odpowiednie centyle np. linia środkowa oznaczająca 50 centyl oznacza, że 50% dzieci w tym wieku ma większą wartość badanej cechy a 50% mniejszą.

Chcąc scharakteryzować dziecko pod względem rozwoju danej cechy na odpowiedniej siatce centylowej oznaczamy punkt przecięcia się 2 prostych:

  • pionowej wyznaczającej wiek dziecka
  • poziomej oznaczającej badaną cechę

Oznaczony w ten sposób punkt będzie znajdować sięw granicach odpowiedniego przedziału centylowego. W interpretacji posługujemy się pojęciem wąskiej normy, kiedy badana cecha znajduje się pomiędzy 25 a 75 centylem oraz szerokiej normy kiedy badana cecha znajduje się pomiędzy 10 a 90 centylem. Wąska norma obejmuje 50% dzieci natomiast szeroka norma 80% dzieci. Za prawidłowe przyjmuje się wartości pomiarów znajdujące się między 10 i 90 centylem, przy czym powinny być one usytuowane w tym samym lub sąsiędnim kanale centylowym. Uważa się, żę wartości skrajne poniżej 10 centyla i powyżej 90 centyla oraz stan w którym dwie badane cechy nie znajdują się w tych samych lub w sąsiednich kanałach wymagają dodatkowej diagnostyki. Jeżeli jeżeli dana cecha dziecka nagle zboczy ze swojego kanału centylowego tzn zawsze wzrost był pomiędzy 75 a 90 centylem a obecnie znajduje się poniżej 3 centyla również należy skontaktować się lekarzem pediatrą w celu diagnostyki takiego stanu.

Ocena artykułu

4.44
z 149 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(105)
4
 
(22)
3
 
(7)
2
 
(12)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 149 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty