Charakterystyka klasterowego bólu głowy u kobiet

Charakterystyka klasterowego bólu głowy u kobiet
Klasterowy ból głowy to schorzenie dotykające przede wszystkim mężczyzn. Charakteryzuje się nawracającymi napadami bólów głowy zlokalizowanymi wokół jednego z oczodołów. Ból podczas serii napadów może być wywołany np. spożyciem alkoholu. Napady pojawiają się seriami parę razy dziennie przez kilka tygodni, a potem następuje przerwa. Obserwuje się różnorodne objawy towarzyszące.

Naukowcy z Thomas University Hospital w Filadelfii pod kierownictwem doktora T. D. Rozena postanowili zgromadzić jak najwięcej danych pomocnych w charakterystyce tej choroby u kobiet. Wyniki opublikowano w majowym wydaniu czasopisma Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry.

W czasie trzyletniej obserwacji gromadzono dane na temat nowo rozpoznanych przypadków klasterowego bólu głowy. Następnie porównano przebieg choroby u kobiet i u mężczyzn.

Analiza ujawniła, że u kobiet klasterowy ból głowy pojawia się najczęściej w 2. lub 5. dekadzie życia. U mężczyzn obserwuje się szczyt zachorowalności w 3. dekadzie życia.

W czasie pojawiania się serii napadów ataki zdarzały się średnio trzy razy dziennie, ale u kobiet trwały krócej. Częstość napadów choroby i długość okresów remisji była porównywalna w dwóch grupach. Objawy towarzyszące takie jak nudność i wymioty występowały zdecydowanie częściej u kobiet, zwężenie źrenicy i opadanie powieki notowano nieznacznie częściej. Światłowstręt pojawiał się u ponad 70% kobiet i mężczyzn, a nietolerancję głośnych dźwięków obserwowano u około połowy badanych.

Przeprowadzone badanie wskazuje na podobny przebieg klasterowego bólu głowy u obu płci. Kobiety częściej doświadczają takich objawów jak nudności i wymioty, co ważne schorzenie pojawia się u nich we wcześniejszym wieku. Zwraca uwagę fakt częstego występowania światłowstrętu i fobii głośnych dźwięków.

Ocena artykułu

4.07
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 54 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty