Śmiercionośny tłuszcz

Śmiercionośny tłuszcz
Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Cancer Center w Tampa podają, że zwiększanie masy ciała u kobiet powyżej 30 lat wraz z występowaniem otyłości brzusznej (nadmiar tłuszczu gromadzi się w okolicy tali) zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka piersi.

Przez 10 lat naukowcy obserwowali 166 pacjentek z pierwotnym rakiem piersi. Aż 50% badanych umarło w trakcie tego okresu. Znaleziono dwa czynniki mające wpływ na zaistniałą sytuację - zwiększenie masy ciała w wieku 30 lat i gromadzenie tłuszczu w okolicy brzusznej.

Badano również inne cechy mogące mieć wpływ na śmiertelność obserwowanych kobiet jak procentowa zawartość czy rozmieszczenie tłuszczu w ciele, jednak nie wykazano znaczącej zależności.

Powyższe badania jasno wskazują na dominujący wpływ otyłości brzusznej i rosnącej masy ciała po 30 roku życia. Naukowcy twierdzą, że te czynniki ryzyka mogą być zredukowane dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym proponowanym kobietom z rakiem piersi. Dodatkowo kontrola masy ciała mogłaby mieć znaczący wpływ na umieralność związaną z chorobami takimi jak cukrzyca, czy choroby układu krążenia.

Wcześniejsze badania wykazywały również, że kobiety z otyłością brzuszną miały większe ryzyko rozwoju także raka macicy, pęcherzyka żółciowego, nadciśnienia i miażdżycy. Ryzyko porównywalne było z tym na jakie narażone są osoby z insulinoopornością i cukrzycą insulinoniezależną.

Przedstawione wyniki wskazują na bardzo istotną rolę utrzymywania prawidłowej masy ciała oraz wczesnego wykrywania typu brzusznego otyłości. WHR - współczynnik talia - biodra określający właśnie typ otyłości mógłby pomóc lekarzom (ginekologom) w określeniu stopnia ryzyka u danej pacjentki.

Ocena artykułu

4.43
z 120 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(84)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(10)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.43 z 120 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty