Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego charakteryzuje się występowanie bardzo silnych dolegliwości bólowych występujących raczej jednostronnie w okolicy unerwianej przez II i III gałąź nerwu trójdzielnego, które unerwiają twarz, w okolice policzka, oczodołu, skroni. Neuralgia najczęściej występuje u osób powyżej 60 roku życia, częściej kobiet.

Przyczyny

Istnieje wiele teorii neuralgii nerwu trójdzielnego, jednak za główną przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego uważa się konflikt naczyniowo-nerwowy, który polega na pulsującym ucisku przez naczynia krwionośne w czaszce, w okolicy zwoju nerwu trójdzielnego na zakończenia czuciowe nerwu trójdzielnego przez. Dochodzi wówczas do zakłóceń w pracy nerwu w postaci wyładowań, które są przyczyną dolegliwości bólowych.

Oprócz powyższej przyczyny do rozwoju neuralgii nerwu trójdzielnego przyczynia się stan zapalny toczący się wokół nerwu, jego uszkodzenia, zaburzenia ukrwienia czy ucisk przez inne struktury.

Objawy

Ból w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego najczęściej jest jednostronny i najczęściej dotyczy jednej lub dwóch gałęzi nerwu. Ból jest nagły, silny i ostry i trwa od kilku do 2 minut. Atakom bólu może towarzyszyć łzawienie, skurcz mięśni, ślinotok, pogorszenie słuchu, zaburzenia smaku. Bóle neuralgiczne są często nasilane przez niewielki dotyk jakiejś szczególnie wrażliwej strefy na twarzy tzw. 0kolicy spustowej.

Leczenie
Leczenie neuralgii jest wielospecjalistyczna i jak w każdej chorobie najważniejsze jest znalezienie przyczyny.

U osób z podejrzeniem neuralgii stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwpadaczkowe.  Równocześnie z podawaniem leczeniem farmakologicznym stosuje się metody fizykoterapeutyczne np.: naświetlań lampą Solux, jonoferezy, laseroterapii, czy też akupunktury. 

W przypadku silnych dolegliwości wykonuje się blokady ze środkiem znieczulającym, które łagodzą ból. Jeśli przyczyną neuralgii nerwu trójdzielnego jest konflikt naczyniowo- nerwowy wykonuje się zabiegi neurochirurgiczne polegający na odbarczeniu tegoż konfliktu, czyli odsunięciu wszystkich naczyń od nerwu.

Ocena artykułu

4.6
z 144 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(96)
4
 
(43)
3
 
(1)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.6 z 144 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty